1990 - 1999

Historia firmy

1990: Founding of STIHL Italy and Japan
1990: Nowe spółki handlowe STIHL Włochy i STIHL Japonia
Włochy są dziesiątym europejskim krajem, w którym STIHL otwiera swoją spółkę handlową. Powstaje ona w Mediolanie z udziałem firmy Defries, z którą STIHL współpracuje od roku 1932 jako pierwszym zagranicznym importerem swoich urządzeń. Kabushiki Kaisha STIHL jest pierwszą spółką handlową firmy założoną na terenie Azji.
1991: Founding of STIHL Hungary
1991: Powstanie STIHL Węgry
Po upadku żelaznej kurtyny firma ANDREAS STIHL Kereskedelmi Kft. jako pierwsza podejmuje działalność handlową na terenie byłego bloku wschodniego.
1992: VIKING / The third generation joins the ranks
1992: VIKING / trzecie pokolenie
Od 1 stycznia 1992 roku STIHL obejmuje 100 procent udziałów w austriackiej firmie produkującej urządzenia do pielęgnacji ogrodów – VIKING. W tym samym roku pracę w firmie rozpoczyna dr Nikolas Stihl, syn Hansa Petera Stihla, przedstawiciel trzeciego pokolenia rodziny Stihl.
1993: Founding of STIHL Poland and Czech Republic
1993: Powstanie STIHL Polska i STIHL Czechy
STIHL rozszerza swoją międzynarodową działalność handlową otwierając nowe spółki handlowe w Czechach i w Polsce, gdzie w uroczystościach związanych z otwarciem nowej firmy bierze udział pani premier Hanna Suchocka.
1995: Founding of STIHL HOLDING KG
1995: Powstanie STIHL HOLDING KG
Firmy ANDREAS STIHL z siedzibą w Waiblingen, STIHL KG z Dieburga oraz STIHL & Co. z Wil w Szwajcarii zostają skupione w jednej spółce nadrzędnej. STIHL HOLDING KG to wyraz opracowanej przez dzieci założyciela firmy, Andreasa Stihla, ramowej polityki przyszłego rozwoju rodzinnej firmy STIHL.
1995: News in the Middle Kingdom and Mexico
1995: Nowe spółki w Chinach i w Meksyku
Założona w Chińskiej Republice Ludowej spółka produkcyjna Taicang ANDREAS STIHL Powertools Co. Ltd. uzupełnia międzynarodową sieć produkcyjną. Natomiast w Hongkongu powstaje spółka handlowa ANDREAS STIHL Ltd. Także w państwie największej gospodarki narodowej Ameryki Łacińskiej STIHL bierze dystrybucję we własne ręce. 
1996: Andreas Stihl turns 100, STIHL turns 70
1996: Setne urodziny Andreasa Stihla i 70 lat firmy STIHL
STIHL świętuje swój 70 jubileusz i 100 urodziny założyciela firmy, Andreasa Stihla. Na terenie Zakładu 1 w Waiblingen zostaje zorganizowany festyn dla wszystkich pracowników STIHL.
1996: STIHL Vertriebs AG Switzerland and STIHL in Africa
1996: Spółka handlowa STIHL AG Szwajcaria oraz STIHL w Afryce
W Mönchaltorf w kantonie Zurych STIHL przejmuje firmę dotychczasowego importera i niedaleko od rodzinnej miejscowości założyciela firmy, Andreasa Stihla, zakłada własną spółkę handlową. Z kolei dzięki powstaniu spółki w Pietermaritzburgu w Republice Południowej Afryki STIHL posiada własne przedstawicielstwa na wszystkich kontynentach.
1997: STIHL ensures job security in Germany
1997: STIHL zabezpiecza miejsca pracy w Niemczech
21 lutego 1997 roku zarząd i centralna rada zakładowa podpisują pierwszą wewnętrzną umowę o zabezpieczeniu zatrudnienia i lokalizacji. W ten sposób STIHL zabezpiecza miejsca pracy w Niemczech.
1997: Founding of STIHL Romania
1997: Powstanie STIHL Rumunia
W maju rozpoczynają się prace nad utworzeniem pierwszej własnej spółki handlowej w Europie południowo-wschodniej. Przedstawicielstwo otwiera mąż wspólniczki Evy Mayr-Stihl, Robert Mayr.
1997: STIHL AG
1997: STIHL AG
Reorganizacja struktur firmy: udziałowcy STIHL HOLDING KG powołują do życia spółkę akcyjną, STIHL AG. 12-osobowa Rada Nadzorcza firmy składa się po połowie z udziałowców i pracowników. Spółka nadrzędna zostaje przekształcona w STIHL Holding AG & Co. KG.
1998: STIHL keeps expanding
1998: Era nowych przedstawicielstw handlowych STIHL trwa nieprzerwanie
STIHL zakłada nowe przedstawicielstwa handlowe w Argentynie, Grecji i Portugalii. Tym samym liczba zagranicznych spółek produkcyjnych i handlowych wzrasta do 25.

Historia produktów

1990: Compact chainsaws
1990: Kompaktowe pilarki łańcuchowe
Przeznaczone dla użytkowników okazjonalnych pilarki łańcuchowe 021 i 023 posiadają prawie identyczne wyposażenie, jak pilarki profesjonalne STIHL: system antywibracyjny, hamulec piły łańcuchowej QuickStop, automatyczne smarowanie piły łańcuchowej, elektroniczny układ zapłonowy, boczny napinacz piły łańcuchowej.
1991: ElastoStart starter handle
1991: Uchwyt linki rozrusznika STIHL ElastoStart
Rozruch pilarek łańcuchowych i innych urządzeń mechanicznych jest teraz znacznie łatwiejszy dzięki amortyzatorowi zintegrowanemu w uchwycie linki rozrusznika STIHL ElastoStart, który podczas pociągania za linkę absorbuje szarpnięcia.
1992: BR 320 L blower
1992: Dmuchawa BR 320 L
Plecakowa dmuchawa BR 320 L to nowa propozycja STIHL zaprojektowana do pracy w warunkach wymagających zachowania ciszy, np. w parkach zdrojowych. „Mechaniczna miotła" szybko i ekonomicznie usuwa liście i śmieci z terenów zielonych.
1993: High-pressure washer, wet and dry vacuum
1993: Myjki wysokociśnieniowe i odkurzacze do czyszczenia na sucho i na mokro
STIHL poszerza swoją ofertę produktową o myjki wysokociśnieniowe oraz odkurzacze do czyszczenia na sucho i na mokro. Paleta produktów obejmuje myjki na wodę zimną i gorącą w klasie hobby, klasie średniej i klasie profesjonalnej. W grupie odkurzaczy do czyszczenia na mokro i na sucho STIHL również oferuje urządzenia do zastosowań profesjonalnych i dla użytkowników prywatnych.
1994: 020 T speciality saw
1994: Pilarka specjalna 020 T
Specjalna pilarka do pielęgnacji drzew jest urządzeniem niezwykle poręcznym i precyzyjnym. Została zaprojektowana specjalnie z myślą o pracy w koronach drzew, np. do pielęgnacji drzew.
1994: Quick chain tensioner for chainsaws
1994: Błyskawiczny napinacz piły łańcuchowej
W miarę upływu czasu piła łańcuchowa rozciąga się i od czasu do czasu trzeba ją napinać. Błyskawiczny napinacz piły łańcuchowej umożliwia dokonanie tego bez użycia narzędzi. Ten komfortowy element wyposażenia jest początkowo oferowany z kompaktową pilarką łańcuchową STIHL 023 C, a później również z profesjonalną pilarką łańcuchową STIHL 026 C.
1995: 023 L – the world’s quietest petrol-powered chainsaw
1995: 023 L – najcichsza pilarka spalinowa świata
Zaprezentowany przez STIHL model 023 L jest najcichszą pilarką spalinową na świecie. Wspólnie z pilarką elektryczną E 14 C urządzenie zostaje wyróżnione znakiem „Błękitny Anioł”.
1995: QuickStop Super chain brake for chainsaws
1995: Hamulec piły łańcuchowej QuickStop Super
W przypadku zaprezentowanego po raz pierwszy w połączeniu z modelem 036 C hamulca piły łańcuchowej QuickStop Super zatrzymanie piły łańcuchowej następuje nie tylko przy odpowiednio mocnym odbiciu oraz manualnie za pośrednictwem przedniej osłony dłoni, lecz również w razie zwolnienia tylnego uchwytu. W efekcie piła łańcuchowa zatrzymuje się w ciągu ułamków sekundy.
1996: HT 75 high-level branch trimmer and HL 75 hedge trimmer
1996: Podkrzesywarka HT 75 i nożyce do żywopłotów HL 75
Daleki zasięg urządzeń do pielęgnacji zieleni umożliwia pielęgnację drzew oraz wysokich żywopłotów z poziomu podłoża.
1997: The new electric saws
1997: Nowe elektryczne pilarki łańcuchowe
Nowe elektryczne pilarki łańcuchowe E 140, E 160 oraz E 180 C z błyskawicznym napinaczem piły łańcuchowej spełniają najbardziej surowe wymagania nawet w zastosowaniach profesjonalnych przy jednoczesnym zachowania bardzo ekologicznego charakteru. Za bezpieczeństwo, ergonomię i ekologiczny charakter urządzenia zostają wyróżnione pierwszą nagrodą na międzynarodowych targach specjalistycznych techniki rolnej w Saragossie (Hiszpania).
1998: Tank caps with no need for tools
1998: Praktyczne korki zbiorników
Nowe, specjalne korki zbiorników paliwa i oleju zastosowane po raz pierwszy w pilarkach łańcuchowych modeli 029 oraz 039 umożliwiają otwieranie i zamykanie zbiorników bez używania dodatkowych narzędzi.