1930 - 1939

Historia firmy

1930: Move to Cannstatt
1930: Przeprowadzka do Cannstatt
Firma wyprowadza się z centrum Stuttgartu i przenosi do dzielnicy przemysłowej (Bad) Cannstatt, gdzie Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach skonstruowali swój pierwszy na świecie szybkobieżny silnik spalinowy.
1930: STIHL exports
1930: Eksport STIHL
Na targach w Lipsku STIHL prezentuje swoją przenośną spalinową pilarkę łańcuchową, która odnosi wielki sukces. Pierwsze urządzenia zostają wysłane do Szwajcarii, Holandii, Belgii i Francji. STIHL podejmuje współpracę z firmą Defries z Mediolanu we Włoszech, pierwszym zagranicznym importerem urządzeń STIHL.
STIHL defies the global economic crisis
STIHL w obliczu światowego kryzysu gospodarczego
Andreas Stihl podróżuje do Związku Radzieckiego, gdzie pozyskuje kontrakt na dostawę kilkuset maszyn do powalania drzew. W przeciwieństwie do większości niemieckich firm STIHL – mimo głębokiego kryzysu – nie jest zmuszony do zwolnień. W tym czasie 38 pracowników wytwarza miesięcznie nawet 26 maszyn.
1933: Growth of the company
1933: Firma się rozwija
Wraz ze wzrostem rynkowego sukcesu rosną również zadania w zakresie organizacji firmy i sprzedaży. Andreas Stihl zatrudnia w swojej fabryce już dziewięciu pracowników administracyjnych.
1934: Training at STIHL
1934: Nauka w STIHL
Pierwsi uczniowie kształcą się w zakładach STIHL na mechaników. Doskonale wykształceni fachowcy tworzą fundamenty firmy, która ustawicznie pracuje nad udoskonaleniami technicznymi stosowanymi w nowych modelach urządzeń.
1935: The first Christmas bonus
1935: Pierwsza premia bożonarodzeniowa
W pierwszym roku z pozytywnym wynikiem finansowym od czasu kryzysu gospodarczego pracownicy otrzymują premię bożonarodzeniową od firmy STIHL. Pilarki łańcuchowe STIHL zyskują na popularności w związku ogromnymi wyzwaniami, jakie przed zarządami lasów i tartakami stawia rosnący w przemyśle popyt na drewno i celulozę.
1936: New company logo
1936: Nowe logo
Nowy znak firmowy podkreśla wyraźnie ścisłe powiązanie firmy STIHL z rozwojem pilarek łańcuchowych oraz znaczenie oferowanych produktów we wszystkich dziedzinach prac leśnych.
1937: Trip to America
1937: Kryzys w Ameryce
Andreas Stihl przezwycięża długotrwały kryzys sprzedaży w USA i Kanadzie. 27 modeli urządzeń marki STIHL już teraz stanowi synonim nowoczesnych pilarek łańcuchowych.
1938: A new plant on the Rems
1938: Nowy zakład nad rzeką Rems
W ramach rozbudowy firmy Andreas Stihl kupuje papiernię w Neustadt (Waiblingen) nad rzeką Rems – do dziś mieści się tutaj centrala firmy.

Historia produktów

1930: The first one-person chainsaw
1930: Pierwsza jednoosobowa pilarka łańcuchowa
Nowa pilarka elektryczna do przycinania jest pierwszym urządzeniem STIHL przeznaczonym do obsługi jednoosobowej. Znajduje ona zastosowanie głównie w składach drewna. Kolejny model, STIHL „Liliput”, pojawia się na rynku w 1933 roku. Urządzenie waży 25 kg.
1932: Patented Stihl saw chain
1932: Opatentowana piła łańcuchowa Stihl
W roku 1932 A. STIHL MASCHINENFABRIK z siedzibą w Stuttgarcie Bad Cannstatt uzyskuje patent na swoją 3-ogniwową piłę łańcuchową z zębami tnącymi i oczyszczającymi, które zapewniają lepsze oczyszczanie rzazu z wiórów.
1932: Stihl motorised washing machine
1932: Pralka mechaniczna Stihl
Pralki dostępne do wyboru z napędem mechanicznym lub hydraulicznym stanowią przez kilka lat uzupełnienie oferty pilarek łańcuchowych.
1934: Fully automatic chain lubrication
1934: Automatyczne smarowanie piły łańcuchowej
Zintegrowane w uchwycie ciśnieniowe smarowanie piły łańcuchowej umożliwia zależne od potrzeb dostarczanie oleju do smarowania piły łańcuchowej i prowadnicy. Zaprojektowane przez Andreasa Stihla „Smarowanie pilarek łańcuchowych” – automatyczne i regulowane obrotem koła napędowego – uzyskuje ochronę wzoru użytkowego niemieckiego urzędu patentowego.
1935: Petrol-powered frame saw
1935: Spalinowa pilarka ramowa
Bezzaciskowa pilarka specjalna i jej kolejne modele przez całe dziesięciolecia znajdują zastosowanie składach drewna, gdzie służą do przycinania okrąglaków.
1936: Centrifugal clutch
1936: Sprzęgło odśrodkowe
Dzięki zastosowaniu sprzęgła odśrodkowego piła łańcuchowa porusza się automatycznie wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika.
1937: PK compressed air saw
1937: Pilarka pneumatyczna PK
Pneumatyczna pilarka łańcuchowa ze szczelnie zamkniętą przekładną waży zaledwie 14 kg i nadaje się do zastosowań w górnictwie, a nawet w pracy pod wodą.
1938: BDKH two-person saw with aluminium cylinder
1938: Dwuosobowa pilarka BDKH z cylindrem aluminiowym
Dwuosobowa spalinowa pilarka łańcuchowa z aluminiowym cylindrem o chromowanej powierzchni. Waży „zaledwie” 37 kilogramów i oferuje moc 7 KM.